Kilka lat temu Chiny uruchomiły program rozwoju technologicznego, którego celem jest uczynienie Chin supermocarstwem w dziedzinie zaawansowanych technologii do 2025 r. Robotyka, sztuczna inteligencja, blockchain – to tylko część obszarów, w których Pekin chce dominować. Szczególną uwagę Chiny zwracają teraz na blockchain i kryptowaluty. Nawiasem mówiąc, Pekin ostatnio zmienił swoje podejście do kryptowaluty. Wcześniej Chiny nie akceptowały kryptowaluty i na wszelkie sposoby przeszkadzały jej rozwojowi. Teraz kraj ten rozwija cyfrową walutę krajową.
Plany Pekinu niepokoją Waszyngton. I nie jest to zaskakujące, ponieważ cyfrowy juan może zmniejszyć hegemonię dolara amerykańskiego. Czy USA warto martwić się i jak Pekin radzi sobie z kryptowalutami? – W tym artykule przeanalizujemy wszystkie te problemy.
Cyfrowe płatności są powszechne dla Chińczyków i niewielu korzysta z papierowych pieniędzy, szczególnie w dużych miastach. Zwykle płaci się za pośrednictwem Alipay lub WeChat Pay. Wiosną 2020 r. Pekin uruchomił pilotażowy program testowy cyfrowego renminbi. Obecnie waluta ta jest testowana tylko w kilku miastach. Ale wielu ekspertów uważa, że chiński rząd rozpocznie bardziej szczegółowe testy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chinach w 2022 roku. Istnieje hipoteza, że cyfrowy juan powstał w celu wzmocnienia władzy rządu nad systemem finansowym Chin, a niektórzy analitycy uważają, że głównym celem Pekinu jest zmiana układu sił na międzynarodowej arenie gospodarczej.
Czym jest cyfrowy juan? Ta waluta cyfrowa jest elektroniczną wersją papierowego juana. Nie można jej fizycznie dotknąć, ponieważ istnieje ona w formacie cyfrowym na smartfonie lub w portfelu internetowym. Cyfrowy juan obsługiwany jest przez państwo.
Pekin opracował taki format waluty w celu usprawnienia obiegu pieniędzy wewnątrz kraju. Jest to wygodne dla zwykłych Chińczyków, ponieważ 80% użytkowników smartfonów korzysta już z mobilnych platform płatniczych. Jest to również wygodne dla rządu, ponieważ w ten sposób łatwiej jest kontrolować przepływy pieniężne w kraju. Nie da się tego zrobić za pomocą fizycznych pieniędzy.
Jednak jest jeszcze za wcześniej, aby mówić o rzeczywistych korzyściach. Do tego potrzebna jest ekspansja gospodarki chińskiej i strategiczne wpływy za granicą.
Do tej pory Centralny Bank Chin rozpoczął testowanie cyfrowego renminbi w kilku miastach, a także w nowym specjalnym obszarze na południe od Pekinu – Xionan.
W jednym mieście nowy juan służy do subsydiowania transportu, w innym mieście juan cyfrowy służy do płacenia za żywność i sprzedaż detaliczną. Pekin używa również kryptowaluty do płacenia pensji pracownikom rządowym.
Bitcoin oparty jest na technologii peer-to-peer do pracy bez centralnego administratora. Oznacza to, że nikt nie kontroluje bitcoinów, a tylko kilka milionów użytkowników monitoruje prawidłowe działanie systemu i obsługuje jego księgi transakcji. Taka struktura zapewnia całkowitą poufność i bezpieczeństwo informacji. Bitcoin ma również własne luki, na przykład niestabilny kurs i podatność na cyberhakowanie. To właśnie przyczynia się do spekulacyjnych zmian kursu tej waluty.
Kryptowaluta Chin wręcz przeciwnie – jest hipercentralna. Jest kontrolowana przez chińskiego regulatora i zintegrowana z chińskim systemem bankowym. Najprawdopodobniej krypto-juan będzie dwupoziomowy: z jednej strony Bank Chin będzie dystrybuował juana do banków państwowych i firm płatniczych, takich jak Alipay i WeChat, które będą dystrybuować juana do osób fizycznych i firm korzystających z bankowości internetowej i aplikacji płatniczych.
Eksperci przewidują szybki wzrost popularności cyfrowego renminbi po jego oficjalnej premierze. Chiński bank zapewni stabilność cen i legalność cyber-juana, będzie wspierać platformy płatnicze.
Podstawą dominacji finansowej Ameryki jest Worldwide Interbank Network (SWIFT). Zapewnia ona komunikację między respondentami i wspiera amerykańskie banki korespondentów. Ponad 5 bln dolarów amerykańskich przechodzi codziennie przez SWIFT, a większość operacji jest przeprowadzana przez amerykańskie banki satelitarne.
To SWIFT pomaga Białemu Domowi wykrywać nielegalne przelewy bankowe w postaci prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Dzięki temu Waszyngton może wpływać na inne kraje poprzez sankcje, odcinając je od SWIFT-u. Ostatnio Biały Dom coraz częściej wykorzystuje ten system jako dźwignię nacisku. Na przykład w 2018 r. Waszyngton zawiesił dostęp banków irańskich do SWIFT.
Analitycy JPMorgan uważają, że amerykańska waluta prawdopodobnie nie straci pozycji lidera w ciągu następnych dziesięciu lat. Firmy i banki potrzebują dolara, aby zmniejszyć ryzyko deprecjacji waluty krajowej podczas transakcji międzynarodowych. Oznacza to, że nic nie zagraża dolarowi w głównych obszarach, ale kryptowaluta Chin może zagrozić „najbardziej delikatnym” aspektom dominacji tej waluty, takim jak przelewy transgraniczne i międzybankowe.
Jeśli Pekin znajdzie sposób na obejście bankowego systemu płatności, pozycja amerykańskiej waluty w globalnym systemie finansowym osłabnie. I cyfrowy juan może sobie z tym poradzić, ponieważ banki pośredniczące nie będą już potrzebne. Krypto-juan będzie pierwszą oficjalną cyfrową walutą państwową i może być stosowany w płatnościach transgranicznych, co całkowicie wyklucza system finansowy Stanów Zjednoczonych. W takim przypadku Waszyngton może stracić jeden z najpotężniejszych instrumentów wpływów geopolitycznych.
Wirtualny juan, oficjalnie uznany za chińską walutę, może pomóc krajom takim jak Iran i Korea Północna w obchodzeniu amerykańskich ograniczeń i umożliwi dokonywanie przepływów pieniężnych, które będą niezauważalne dla Białego Domu.
Gdyby Chiny stworzyły i uruchomiły własną kryptowalutę, wielu by z tego skorzystało. Po pierwsze, chińskie firmy zaczęłyby otrzymywać dochody z uproszczenia płatności transgranicznych. Jednocześnie Bank Chin może śledzić wszystkie transakcje za pomocą juana cyfrowego i ewentualnie śledzić wszystkie transakcje w systemach korzystających z jego technologii, co zwiększyłoby jego przewagę informacyjną.
W tej chwili Chiny analizują dane uzyskane z regionów testowych i opracowują scenariusze wykorzystania blockchaina w różnych lokalizacjach.
Teraz chiński blockchain jest tylko projektem testowym. I pomimo szumu wokół niego, nie ma gwarancji, że naprawdę ten system faktycznie zadziała – chiński rząd często zmienia swoje podejście do blockchaina. I nawet jeśli ten projekt stanie się rzeczywistością pomimo wszystkich jego zalet, cyfrowy renminbi po prostu nie ma szans na pokonanie i zastąpienie dolara. Nawet w formacie cyfrowym będzie to tylko chińska waluta z jej zaletami i wadami.